4-B: Hnisavý zánět kloubu (pyogenní artritida): etiologie, diagnostika, způsob konzervativní a operační terapie

Jedná se o zánětlivé postižení kloubu hematogenní cestoucestou infekčního fokusu nebo iatrogenně.

 

Nejčastěji postiženo koleno, kyčel, rameno, zápěstí loket, SI kloub. Při hematogenním rozsevu může být postiženo více kloubů. U kojenců může být hematogenní přesun infektu z metafýzy do kloubu.

 

Původci nejčastěji jsou: aureus, proteus, salmonela, pseudomonas, hemophilus influenzae.

 

Klinický obraz: Počátek je horečnatý stav, s otokem zarudnutím a zduřením regionálních lymfatických uzlin. Kolemkloubní svaly reagují bolestivým spasmem, pac vyhledává úlevovou polohu, synoviální výstelka reaguje zbytněním, šíří se do kloubní plochy, snižuje se pH, a s přítomností lysozomálních enzymů se destruuje chrupavka. Nadále dochází k omezení pohybu, a k rozvoji fibrózní a kostěné ankylózy.

U dětí vede infekt kloubu k těžké deformaci, inkongruence kloubních ploch, a diskrepance končetin.

 

LAB: leukocytóza, CRP, fibrinogenu, může být pozitivní hemokultura.

Výpotek je žlutavý až zkalený, s příměsí koagul. V nátěru nacházíme záplavu leukocytů a bakterií, dále je signifikantní pokles glykemie o 3 mmol/l než v seru. Možností je použití genetických sond PCR.

 

RTG nález bývá nespecifický, zmnožení kolemkloubních měkkých tkání, rozšíření kloubní štěrbiny a prořídnutí subchondrální kosti.

Přínosem je sonografie kloubu se srovnáním s druhou stranou.

 

Terapie: Důležité je myslet na artritidu. Pokud je výpotek a nejsou známky artritidy můžeme vyčkat. Kloub imobilizujeme podáváme NSA, analgetika, při elevaci zánětlivých markerů a alteraci celkového stavu provedeme punkci kloubu. Pokud aspirujeme hnisavý výpotek tak provedeme masivní výplach s dezinfekčním prostředkem. Zavádíme proplachovou laváž. U kolene artroskopicky u kyčle lépe otevřeně. Proplach zavádíme na 2 dny, za současného podávání ATB. Na 1 – 2 týdny nejčastěji v dvojkombinaci a následně dle kultivace. Již 1. den po zavedení laváže zapojujeme kloub na motodlahu, polohování kloubu. Vertikalizace nejlépe až po týdnu. Drény extrahujeme dle odpadu. Sledujeme dynamiku zánětlivých parametrů. Při dlouhodobějším průběhu můžeme přidat synovektomii kloubu.

 

Při podezření na hnisavou artritidu musíme postupovat energicky, protože i krátkodobý empyém vede ku destrukci a těžkému poškození funkce.

Jak aktivovat plnou verzi otázek?

Pro přístup k plné verzi atestačních otázek stačí REGISTRACE.